איך מארגנים הלוויה

ארגון לוויה זה לא דבר קל, שכן, מדובר בדרך כלל באירוע חריג בו אנו צריכים לקבור ולהיפרד מאדם קרוב. מי שיארגן לוויה, יהיה בדרך כלל קרוב משפחה מקרבה ראשונה של אדם שנפטר (הורים, אחים ואפילו בן או בת זוג שרוצים לסייע באבל של בני זוגם). ולמרות הכאב והצער, חשוב ברגעים כאלה לנסות לנשום עמוק ועל אף הכאב הגדול – לארגן בצורה נכונה את סידורי הלוויה. כיצד מארגנים את הטקס? ריכזנו בעבורכם את המידע הנחוץ מטעם מצבות מנחם ביאזי ובניו

הוצאת תעודת פטירה

לפני שאתם מארגנים לוויה, רצוי שיהיו בידכם כלל המסמכים הדרושים לקבירת המת. בכך תדרשו להוציא תעודת פטירה מבית החולים בו נפטר האדם. עוד להוציא את התעודה בעזרת חברה קדישא, במידה והנפטר מת בביתו. את התעודה מקבלים תוך הצגת אישורים מצוות בית החולים והצגת תעודת זהות של המת. חשוב לדעת כי צוותים רפואיים יסייעו לכם לסדר את כל הטפסים הדרושים עבור קבורה ראויה.

הוצאת רישיון קבורה

כעת יש להוציא גם רישיון קבורה, וזאת כמובן לאחר פינוי המת באמבולנס פרטי, או פינוי באמבולנס אותו מספק הצוות של חברה קדישא. את המת מפנים לבית העלמין הקרוב לאזור מגוריכם, או לבית הקברות העירוני הסמוך למקום מגוריו. את רישיון הקבורה אפשר להוציא גם דרך פנייה דחופה אל משרד הבריאות דרך 'מדור רישיונות קבורה' המצוי באזור המגורים.

מקום הקבורה

מהרגע שבו תיצרו קשר עם חברה קדישא (חברה המוסמכת לטפל בנושאי קבורה ישראל) יש לתאם מול אנשי המקצוע את מקום הלוויה. כיום, לכול תושב ישראל שנפטר בארץ או בחו"ל, יש את הזכות להיקבר ללא עלות בבית העלמין בקרוב לביתו. ישנם מקרים בהם רוכשים אנשים חלקת קבר לפני מותם. במקרים כאלה יש לתאם את הקבורה מול מנהל בית הקברות. במקרים של קבורה בבית עלמין ליד בית הנפטר, המוסד לביטוח לאומי יממן את ההוצאות. כמובן שתצטרכו לדבר עם קבלני מצבות כדי לקנות מצבה אחרי השבעה.

תכנון לוויה

טקס הלוויה עצמו נועד כדי להעלות את נשמת המת אל השמיים, בעוד שהטקס נעשה בדרך כלל על פי המסורת היהודית. הודעה על מועד הלוויה יש לפרסם דרך מודעת אבל בה יירשמו שם הנפטר ושם משפחתו המלא, תאריך הפטירה, מועד הלוויה והמקום בו היא תתקיים. מרבית בתי הדפוס יודעים כיצד להדפיס מודעת אבל, בעת שניתן לקבל עזרה משכנים ובני משפחה בתליית המודעות. פרסום ברשת החברתית אודות מותו של האדם הקרוב יוביל ליותר נוכחים בהלוויה. פרסמו את ההודעה בצורה מכבדת.

התנהגות ליד הקבר

כאשר מגיעים בני המשפחה והקרובים אל חלקת הקבר (במקרה של עיכוב בהגעתם של בני משפחה כדאי להתייעץ עם חברה קדישא למועד מאוחר יותר), נהוג לקרוא קדיש על הקבר: הבנים, האחים, החברים, או האב של הנפטר. במידה ומדובר במשפחה מסורתית, הרב של הקהילה אומר דברים בשבחו של המת. לעיתים קרובות קוראים בני המשפחה מכתב או קטעים מתהילים ומנהלים את הטקס עם שאר תכנים רלוונטיים. את הקבר נוהגים לקשט בפרחים, בזמן שישנן משפחות שיקיימו את 'טקס הקריעה' בו קורעים את בד החולצה קרוב לצוואר, כסמל לאבלות.

לאחר הלוויה מקיימים את ה'שבעה' והם 7 ימים בהם בני המשפחה והחברים מתקבצים יחד תחת קורת גג אחת. תהליך זה נועד כדי לסייע אחד לשני לעבור את ימי האבלות. לאחר 30 ימים ולאחר בחירת מצבה מתאימה לקבר: יעלו בני המשפחה לקבר לטובת טקס גילוי מצבה, ולאחר מכן יקיימו אזכרה.

ייעוץ בחינם
  • ניסיון של מעל 50 שנים
  • יחס רגיש, אדיב ומקצועי
  • מחירים שווים לכל כיס

חפשו אותנו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

מה כותבים על מצבה?

מה כותבים על מצבה?

כל אדם הוא עולם ומלואו, אך לאחר לכתו האנשים הקרובים לו ביותר נדרשים לתמצת את מהות חייו לכמה שורות בודדות, כאלו שיתנוססו מעתה ועד עולם

קרא עוד »
מצבות מנחם ביאזי

איך מארגנים הלוויה

ארגון לוויה זה לא דבר קל, שכן, מדובר בדרך כלל באירוע חריג בו אנו צריכים לקבור ולהיפרד מאדם קרוב. מי שיארגן לוויה, יהיה בדרך כלל

קרא עוד »
מצבות אבן

What to do? Beloved passed away

התקבלה הבשורה המרה: אדם קרוב אליכם, עבר מן העולם. היום בו מישהו קרוב הלך לעולמו לצעירנו הוא בלתי נמנע, והוא יכול לקרות עקב מגוון אירועים,

קרא עוד »
סגירת תפריט