בחירת מצבה

עבור כל אחד מאתנו, פטירה של אדם אהוב ויקר מעלה תחושות קשות של כאב וצער ומלווה ברצון עז להביאו לקבורה ראויה ולהנציח את זכרו בצורה הטובה והמתאימה ביותר. לכן, לצד ההתמודדות עם תחושות האובדן והאבל, יש לבצע את סידורי הקבורה הדחופים, ביניהם החלטה על אופן ההנצחה ובחירת מצבה. על מנת להקל ולסייע לכם בבחירת מצבות בירושלים ובכל רחבי הארץ, נפרט במדריך זה את כל הפרטים והמידע החשוב שעליכם לדעת: איזה סוגי מצבות קיימים בשוק, על מה להסתכל כשהולכים לראות דוגמאות למצבות ונסביר מהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהחומרים וניתן דגשים חשובים איך לבחור מצבה בצורה מושכלת ונכונה. אנו משתתפים בצערכם ומקווים שלא תדעו עוד צער.

רקע כללי על בחירת מצבה

המצבה המונחת על הקבר היא דרך ההנצחה של הנפטר ומשמשת כמקום התייחדות חשוב עבור בני המשפחה, החברים והמכרים. מצבות ניתן כיום לבנות מאבנים טבעיות שונות, כגון גרניט, בזלת, אבן חברון, שיש, גיר ועוד, עליהן נהוג להוסיף כיתוב אישי שבוחרת המשפחה. ככלל, נוסח מצבה לפי היהדות מכיל את שם הנפטר, תאריך הלידה, תאריך הפטירה ושמות ההורים. כמו כן, נהוג להוסיף פסוק, ציטוט, שיר או ברכה אישית וכן כמה משפטים אודות אופיו של האדם שנפטר. בתחתית המצבה, נהוג לרשום את ראשי התיבות תנצב"ה שמשמעותן תהא נשמתו צרורה בצרור החיים. מצבה נהוג להתקין 30 ימים לאחר מועד הפטירה. בחירת מצבה ובנייתה היא תהליך שאורך זמן ולכן מומלץ לא להתמהמה ולהתחיל בהכנות בהקדם האפשרי כדי לעמוד במסגרת הזמנים.

סוגי מצבות

מצבות גרניט: גרניט היא אבן טבעית, יפה וחזקה בגוונים כהים של חום, אדום, אפור ושחור. מצבות גרניט נחשבות ליוקרתיות, מרשימות ואיכותיות והן פופולריות מאוד בקרב האוכלוסייה במדינת ישראל. זאת, בשל העמידות הגבוהה של אבן הגרניט לתנאי מזג אוויר, כך שהיא נשמרת במצב טוב לאורך שנים ארוכות ואינה מצריכה תחזוקה לעתים תכופות. כמו כן, הגמישות והאחידות של האבן מאפשרים בנייה קלה ועיצוב ייחודי, אסתטי וחם, המשתלב נהדר בנופי הארץ. מנגד, אבן הגרניט מיובאת מאירופה ולכן העלות הכספית של מצבות גרניט גבוהה יותר מאשר סוגי מצבות אחרים.

מצבות אבן: אלו הן מצבות הנבנות מאבנים עמידות וקשות, המגיעות מהרי ירושלים. ישנם סוגים שונים של מצבות אבן, בהן אבן גלילית, אבן ירושלמית ואבן יפתח, אולם הנפוצות הן מצבות אבן חברון ומצבות אבן בזלת. ככלל, הבחירה לעשות מצבות אבן מעניקה יתרונות רבים, ביניהם מראה יוקרתי ואחיד ואפשרויות עיצוב מגוונות בהתאמה לרצונכם. מצבות אבן מאופיינות בהיותן חזקות ובעלות עמידות גבוהה בתנאי מזג אוויר קיצוניים, כך שהן נשמרות למשך זמן רב. מנגד, החיסרון היחיד הוא שבכל כמה שנים צריך לערוך עבודות תחזוקה מתאימות. מצבות אבן חברון מבוקשות בארץ בשל המחיר המשתלם והמראה האיכותי, הממלכתי והמכובד. גווני האבן הם טבעיים ובהירים בצבע לבן, צהוב וקרם. מצבות אבן בזלת המגיעות מהרי הגליל התחתון, הן בעלות מראה טבעי ומרקם גבישי. מצבות אלה עמידות במיוחד ומתאימות למי שמעדיף צבעים כהים ונועזים כגון אפור, שחור וירוק. מצבות אבן בזלת מעניקות יתרונות של צבעים הבולטים ממרחק, עמידות גבוהה ומראה אסתטי ונקי הנשמר לזמן רב ללא תחזוקה רבה. מאידך, אבן הבזלת אינה מאפשרת עיצוב של צורות וירידה לפרטים.

מצבות שיש: כידוע, השיש הוא חומר גלם עמיד, חזק ואיכותי ביותר, אותו קל ונוח ללטש, ולעבד במגוון עיצובים וצורות. מצבות שיש מיוצרות בצבעים מאוד בהירים ועדינים, המתאימים להנצחה יותר פשוטה וייחודית. היתרונות הבולטים של מצבות שיש נעוצים במראה מרשים ויוקרתי, סגנון עיצוב מקורי ואישי, איכות חומר הגלם, אין צורך בתחזוקה כל שנה. עם זאת, החיסרון שלהן הינו מחירים יקרים לעומת יתר סוגי המצבות.

כיצד בוחרים מצבה?

בחירת סוג המצבה לרבות נוסח מצבה הן החלטות רגישות, אישיות וחשובות מאין כמותן, מאחר והן קובעות את אופן ההנצחה והזיכרון של אדם יקר וקרוב לכם. כיום, יש מגוון רחב של מצבות, כשתוכלו לבחור מצבות יפות, קלאסיות או בסגנון ייחודי.

על מנת לעשות את הבחירה הטובה והנכונה ביותר עבורכם, כדאי לשים לב לפרמטרים הבאים:

ככלל, בעת בניית מצבות בירושלים ובערים נוספות, לבני המשפחה יש יד חופשית לגבי בחירת המצבה, אולם קיימת הגבלת גובה של 80 ס"מ מקסימום כמו גם תנאים ספציפיים אחרים הנהוגים בכל בית קברות לגבי . לכן, השלב הראשון לפני בחירת מצבה הוא לבדוק מול בית הקברות הרלבנטי מהן הנורמות המקובלות אצלו ושאוב את כל הפרטים הדרושים לגבי בניית מצבות בירושלים, חיפה, תל אביב וכדומה.

בחירת סוג המצבה: ישנם סוגים רבים וטובים של מצבות, השונות אחת מהשנייה מבחינת סוג האבן, המרקם, הצבע, האיכות והעמידות. הבחירה נעשית על פי טעם וסגנון אישיים, כאשר כדאי לבחור את באבן חזקה, שמתאימה למסר שאתם רוצים להעביר ולאווירה הכללית שברצונכם ליצור. חשוב לדעת, שאת כל האבנים המשמשות לבניית מצבות, ניתן ללטש, לעבד ולעצב במגוון צורות ודרכים, לפי בחירתכם. כך לדוגמה, ישנן מצבות ישרות, מעוגלות, מעובדות, מלוטשות או כאלה השומרות על המראה הטבעי.

חשוב לציין, כי במידה ואתם מתקשים להחליט או להסכים ביניכם איזה כיתוב יופיע על המצבה, תוכלו תמיד לבחור נוסח מצבה סטנדרטי שמספקת חברת קדישא או קבלן המצבות ולהעתיק אותו כפי שהוא. אופציה נוספת היא לקחת נוסח מצבה אחיד ולערוך אותו לפי רצונכם, בהתאם למסר שיתאים ביותר לאדם שנפטר.

זקוקים לסיוע עם בחירת מצבה?

איך מזמינים מצבה?

בתום ימי השבעה, מומלץ לפנות לאיש מקצוע או קבלן המתמחים בבניית מצבות ולפגוש אותם בבית הקברות, במפעל או בבית המלאכה שבו הם עובדים. לאותו גורם יש את הידע והניסיון הדרושים כדי לייעץ ולהדריך אתכם באופן אישי, מדויק ונינוח לגבי הסוגים השונים של המצבות, היתרונות והחסרונות של כל חומר גלם, המחירים, טווח הזמנים לייצור וכדומה. בצורה זו, תוכלו להתאים את המצבה לפי הדרישות האישיות שלכם ולעשות בחירה מושכלת ואיכותית.

לשם כך, עליכם לגשת לאיש מקצוע מנוסה, אחראי ואמין המחזיק ברישיון מיוחד של חברת קדישא המתיר לו לעסוק בבניית מצבות בבתי קברות בישראל. מומלץ לקבל המלצות מאנשים אחרים וכן לראות עבודות קודמות אותן ביצע בשטח או בתמונות של מצבות. מבחינת עלויות, בניית מצבה מתומחרת לפי פרמטרים של סוג האבן הספציפית, כמות המילים בכיתוב, סגנון העיבוד של האבן, אלמנטים ותוספות מיוחדות וכן הלאה.

אופן התחזוקה של מצבה

תחזוקת המצבה כוללת מספר פעולות שיש לבצע על מנת לשמור על יופיה ואיכותה של המצבה שבחרתם עבור יקיריכם. החל משטיפת המצבה, דרך הסרת צמחים יבשים או צמחיה שצמחה סמוך למצבה ועד לבדיקת הבלאי של האבן והכיתוב (אם יש).

אצלנו תוכלו למצוא מגוון רחב של מצבות יפות, בשלל סוגים ועיצובים, כך שתוכלו להתאים את המצבה האידיאלית ליקירכם.

אנו משתתפים בצערכם ובכאבכם

נעמוד לרשותכם ככל שניתן כדי להעניק כבוד אחרון ליקיריכם. הנכם מוזמנים להשאיר לנו פרטים ונשוב אליכם בהקדם